DBL5W5P300H40LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DBL5W5P300H40LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DBL5W5P300H40LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB PLUG 5POS VERT SLDR
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) - 5W5
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:DW
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions:5 (Power)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Board Side (M3)
Features:Board Lock, Grounding Indents
Detailed Description:5 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Current Rating:40A