DAK-54
Power Integrations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAK-54 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAK-54 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAK-54 |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Description | KIT DESIGN ACCELERATOR ADAPTER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 5.5V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 85 ~ 265 VAC |
| Utilized IC / Part: | LNK520 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | LinkSwitch® |
| Regulator Topology: | Flyback |
| Power - Output: | 2.75W |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Other Names: | 596-1006 |
| Main Purpose: | AC/DC, Primary Side |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Frequency - Switching: | 42kHz |
| Detailed Description: | LNK520 LinkSwitch® AC/DC, Primary Side 1, Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 500mA |
| Board Type: | Bare (Unpopulated) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAK-54, use the request quote form to request DAK-54 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAK-54.The price and lead time for DAK-54 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAK-54.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

