DAC8806IDBR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC8806IDBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC8806IDBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC8806IDBR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 14-Bit, Single Channel, Parallel Interface, Multiplying Digital-to-Analog Converter 28-SSOP -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.486 | $5.855 | $5.281 | $5.166 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Settling Time: | 500ns (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | External |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type: | Current - Unbuffered |
| Other Names: | DAC8806IDBRG4 DAC8806IDBRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters: | 1 |
| Number of Bits: | 14 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±1 (Max), ±0.5 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP |
| Data Interface: | Parallel |
| Base Part Number: | DAC8806 |
| Architecture: | Multiplying DAC |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC8806IDBR, use the request quote form to request DAC8806IDBR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC8806IDBR.The price and lead time for DAC8806IDBR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC8806IDBR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
