DAC8805QDBTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC8805QDBTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC8805QDBTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC8805QDBTR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC DAC 14BIT DUAL MULT 38TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.659 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 38-TSSOP |
| Settling Time: | 500ns (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | External |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Current - Unbuffered |
| Other Names: | 296-21734-2 DAC8805QDBTRG4 DAC8805QDBTRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of D/A Converters: | 2 |
| Number of Bits: | 14 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±0.5, ±0.5 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 38-TSSOP |
| Data Interface: | Parallel |
| Base Part Number: | DAC8805 |
| Architecture: | Multiplying DAC |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC8805QDBTR, use the request quote form to request DAC8805QDBTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC8805QDBTR.The price and lead time for DAC8805QDBTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC8805QDBTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
