D50P24A4GV00LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D50P24A4GV00LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D50P24A4GV00LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
(In US Dollars)
120 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:Delta D
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:3
Number of Positions:50
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Lock, Grounding Indents
Detailed Description:50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A