D26NC56-06
Peerless by Tymphany
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D26NC56-06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D26NC56-06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | D26NC56-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless by Tymphany |
| Description | TWEETR 6OHM 100W TOP PORT 89.3DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $19.91 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Tweeter |
|---|---|
| Termination: | Solder Eyelet(s) |
| Technology: | Magnetic |
| Size / Dimension: | 2.756" L x 2.126" W (70.00mm x 54.00mm) |
| Shape: | Round, Rectangular Frame |
| Series: | D |
| Ratings: | - |
| Power - Rated: | 100W |
| Port Location: | Top |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | T04-1E0010060 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Magnet: | Nd-Fe-B |
| Material - Cone: | Cloth |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Impedance: | 5.74 Ohms |
| Height - Seated (Max): | 1.134" (28.80mm) |
| Frequency Range: | 2.5kHz ~ 20kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1625.32Hz |
| Efficiency - dBA: | 89.30 |
| Efficiency - Type: | Half Space Sensitivity |
| Efficiency - Testing: | 1W/1M |
| Detailed Description: | 5.74 Ohms Tweeter Tweeter 100W 2.5kHz ~ 20kHz Top Round, Rectangular Frame 89.3dB |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply D26NC56-06, use the request quote form to request D26NC56-06 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D26NC56-06.The price and lead time for D26NC56-06 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# D26NC56-06.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


