CY7C1480V33-167AXC
International Rectifier (Infineon Technologies)
CY7C1480V33-167AXC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1480V33-167AXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1480V33-167AXC
Manufacturer Infineon
Description CY7C1480V33 Series 72 Mb (2 M x 36) 167 MHz 3.3 V Pipelined Sync SRAM TQFP-100
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 352 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Package / Case:100-LQFP
Other Names:428-2169
CY7C1480V33-167AXC-ND
CY7C1480V33167AXC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:72Mb (2M x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 72Mb (2M x 36) Parallel 167MHz 3.4ns 100-TQFP (14x20)
Clock Frequency:167MHz