CY7C1371KV33-100AXI
Cypress Semiconductor
CY7C1371KV33-100AXI
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1371KV33-100AXI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1371KV33-100AXI
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 18M PARALLEL 100TQFP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 112 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs72 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Synchronous
Supplier Device Package:100-TQFP (14x20)
Series:NoBL™
Packaging:Tray
Package / Case:100-LQFP
Other Names:428-4154
CY7C1371KV33-100AXI-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:18Mb (512K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 18Mb (512K x 36) Parallel 100MHz 8.5ns 100-TQFP (14x20)
Clock Frequency:100MHz