CY7C1371D-133AXC
Cypress Semiconductor
CY7C1371D-133AXC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1371D-133AXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1371D-133AXC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-bit 512K x 36 6.5ns 100-Pin TQFP Tray
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2161 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Synchronous
Supplier Device Package:100-TQFP (14x20)
Series:NoBL™
Packaging:Tray
Package / Case:100-LQFP
Other Names:428-2139
CY7C1371D-133AXC-ND
CY7C1371D133AXC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:18Mb (512K x 36)
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 18Mb (512K x 36) Parallel 133MHz 6.5ns 100-TQFP (14x20)
Clock Frequency:133MHz