CY7C1360C-166AXC
International Rectifier (Infineon Technologies)
CY7C1360C-166AXC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1360C-166AXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1360C-166AXC
Manufacturer Infineon
Description CY7C1360C 9 Mb (256 K x 36) 3.3 V 166 MHz Synchronous Pipelined SRAM TQFP-100
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2693 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Synchronous
Supplier Device Package:100-TQFP (14x20)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:100-LQFP
Other Names:428-2124
CY7C1360C-166AXC-ND
CY7C1360C166AXC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:9Mb (256K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 9Mb (256K x 36) Parallel 166MHz 3.5ns 100-TQFP (14x20)
Clock Frequency:166MHz