CY7C0831V-133AXC
Cypress Semiconductor
CY7C0831V-133AXC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C0831V-133AXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C0831V-133AXC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 2M PARALLEL 120TQFP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.465 V
Technology:SRAM - Dual Port, Synchronous
Supplier Device Package:120-TQFP (14x14)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:120-LQFP
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Volatile
Memory Size:2Mb (128K x 18)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SRAM - Dual Port, Synchronous Memory IC 2Mb (128K x 18) Parallel 133MHz 120-TQFP (14x14)
Clock Frequency:133MHz