CWR-283-15-0021
CW Industries
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CWR-283-15-0021 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CWR-283-15-0021
Manufacturer CW Industries
Description CONN D-SUB PLUG 15POS STR IDC
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire Gauge:28-30 AWG
Voltage Rating:-
Termination:IDC, Ribbon Cable
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:CWR
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-
Number of Rows:2
Number of Positions:15
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Features:Shielded, Strain Relief
Detailed Description:15 Position D-Sub Plug, Female Sockets Connector
Current Rating:1A