CV35A250
CTS Electronic Components
CV35A250
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CV35A250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CV35A250
Manufacturer CTS Electronic Components
Description CAP TRIMMER 5-25PF 100V TH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Size / Dimension:0.218" Dia (5.54mm)
Series:518
Q @ Freq:500 @ 1MHz
Packaging:Tray
Other Names:0518-016-A-5.0-25
0518-016A5.0-25
518016A5.025
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.145" (3.68mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Ceramic
Detailed Description:5 ~ 25pF Trimmer Capacitor 100V Top Through Hole
Capacitance Range:5 ~ 25pF