CV31A180
CTS Electronic Components
CV31A180
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CV31A180 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CV31A180
Manufacturer CTS Electronic Components
Description CAP TRIMMER 5.5-18PF 350V TH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Size / Dimension:0.370" Dia (9.40mm)
Series:538
Q @ Freq:500 @ 1MHz
Packaging:Tray
Other Names:0538-054-A-5.5-18
0538-054A5.5-18
538054A5.518
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.310" (7.87mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Ceramic
Detailed Description:5.5 ~ 18pF Trimmer Capacitor 350V Top Through Hole
Capacitance Range:5.5 ~ 18pF