CTX200-2-R
Buy CTX200-2-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CTX200-2-R
Manufacturer Eaton
Description Inductor Power Wirewound 198.58uH/794.3uH 20% 100KHz Amorphous Metal 390mA/200mA 0.796Ohm/3.184Ohm DCR T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14761 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.450" L x 0.450" W (11.43mm x 11.43mm)
Shielding:Unshielded
Series:OCTA-PAC®
Package / Case:Nonstandard
Other Names:CTX200-2
CTX200-2-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Inductance - Connected In Series:794.3µH
Inductance - Connected In Parallel:198.58µH
Height:0.235" (5.97mm)
Detailed Description:Unshielded 2 Coil Inductor Array 794.3µH Inductance - Connected in Series 198.58µH Inductance - Connected in Parallel 796 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 390mA Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:3.184 Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:796 mOhm Max
Current Rating - Series:200mA
Current Rating - Parallel:390mA