CTN0.50NT
Techflex
CTN0.50NT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CTN0.50NT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CTN0.50NT
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1/2" X 144' NATURAL
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.028" (0.71mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Cotton Sleeve
Operating Temperature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Cotton
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:144' (43.89m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:-
Features:Clean Cut
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:0.500" (12.70mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Expanded:0.625" (15.88mm)