CSS2728FT10L0
Stackpole Electronics, Inc.
CSS2728FT10L0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CSS2728FT10L0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CSS2728FT10L0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 0.01 OHM 1% 3W 2827 WIDE
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Supplier Device Package:2728
Size / Dimension:0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Series:CSS
Resistance:10 mOhms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 2827 (7067 Metric), 2728
Other Names:CSS 2728 0.01 1% R
CSS27280.01FR
CSS27280.01FR-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.049" (1.24mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:10 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Wide 2827 (7067 Metric), 2728 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil