CSR1225FK5L00
Buy CSR1225FK5L00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CSR1225FK5L00
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 0.005 OHM 1% 3W 2512 WIDE
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:1225
Size / Dimension:0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Series:CSR
Resistance:5 mOhms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.041" (1.05mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:5 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Current Sense Thick Film