CSM2512FT75L0
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CSM2512FT75L0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CSM2512FT75L0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 0.075 OHM 1% 3W 2512
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Supplier Device Package:2512
Size / Dimension:0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Series:CSM
Resistance:75 mOhms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:75 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense Metal Foil