CRGS0805J100R
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRGS0805J100R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRGS0805J100R
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Description RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 0805
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.5W, 1/2W
Voltage - Breakdown:0805
Thickness (Max):±100ppm/°C
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:CRGS, Neohm
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0805 (2012 Metric)
Other Names:2-2176244-5
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Manufacturer Part Number:CRGS0805J100R
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Pulse Withstanding
FIFO's:2
Expanded Description:100 Ohm ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%