CRGS0603J8R2
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRGS0603J8R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRGS0603J8R2
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 0603
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:CRGS, Neohm
Resistance:8.2 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:1-2176243-2
A129232TR
CRGS0603J8R2-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:8.2 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Pulse Withstanding Thick Film