CRCW08051K27FKEA
Vishay Precision Group
CRCW08051K27FKEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW08051K27FKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW08051K27FKEA
Manufacturer Vishay
Description Res Thick Film 0805 1.27K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/C Molded SMD SMD Paper T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 136066 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:CRCW
Resistance:1.27 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:541-1.27KCCT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1.27 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film