CRCW06035M90FKEB
Dale / Vishay
CRCW06035M90FKEB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW06035M90FKEB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW06035M90FKEB
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 5.9M OHM 1% 1/10W 0603
(In US Dollars)
20000 pcs30000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Series:CRCW
Resistance:5.9 MOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:5.9 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film