CRCW040240K2FKED
Vishay Precision Group
CRCW040240K2FKED
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW040240K2FKED with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW040240K2FKED
Manufacturer Vishay
Description Res Thick Film 0402 40.2K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/C Molded SMD SMD Paper T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 162199 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:CRCW
Resistance:40.2 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:541-40.2KLTR
D10/CRCW0402 100 40K2 1% ET7 E3
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:40.2 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film