CRCW0402402RFKEDHP
Dale / Vishay
CRCW0402402RFKEDHP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW0402402RFKEDHP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW0402402RFKEDHP
Manufacturer Vishay Dale
Description Res Thick Film 0402 402Ohm 1% 1/5W ±100ppm/K Molded Paper Tape
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 138024 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:CRCW-HP
Resistance:402 Ohms
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:402 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film