CPR0510R00JE66
Dale / Vishay
CPR0510R00JE66
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPR0510R00JE66 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CPR0510R00JE66
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 10 OHM 5W 5% RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:1.060" L x 0.375" W (26.92mm x 9.53mm)
Series:CPR
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound