CMF-SDP50-2
Bourns, Inc.
CMF-SDP50-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMF-SDP50-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CMF-SDP50-2
Manufacturer Bourns
Description PTC Resettable Fuse 0.09A(hold) 0.19A(trip) 220VAC 0.13s SMD Solder Pad 11 X 9 X 11.5mm T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36536 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:230V (600V Int)
Type:Ceramic
Time to Trip:130ms
Thickness (Max):0.453" (11.50mm)
Size / Dimension:0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
Series:CMF-SDP
Resistance - 25°C (Typ):50 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD Cube
Other Names:CMFSDP502
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 230V (600V Int) 90mA Ih Surface Mount 4-SMD Cube
Current - Trip (It):190mA
Current - Max:2.5A
Current - Hold (Ih) (Max):90mA