CL31B104KCFNNNE
Samsung Semiconductor
CL31B104KCFNNNE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CL31B104KCFNNNE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CL31B104KCFNNNE
Manufacturer Samsung
Description Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 100 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 156581 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:CL
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:1276-1151-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:0.1µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Capacitance:0.1µF