CIR06LCF-40A-38P-F80-22
Buy CIR06LCF-40A-38P-F80-22 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CIR06LCF-40A-38P-F80-22
Manufacturer ITT Cannon, LLC
Description CONN PLUG 38POS CABLE PIN
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:500VAC, 700VDC
Type Attributes:Environment Proof
Termination:Crimp
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Material, Finish:-
Series:MIL-DTL-5015, CIR
RoHS Status:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:38
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Manufacturer Part Number:CIR06LCF-40A-38P-F80-22
Large Diameter Supplied:40-A38
Features:Cable Clamp
Expanded Description:38 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver
Current Rating:23A