CIGT201610UM2R2MNE
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
CIGT201610UM2R2MNE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CIGT201610UM2R2MNE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CIGT201610UM2R2MNE
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description FIXED IND 2.2UH 1.7A 154MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
9000 pcs
Data sheet
Type:Thin Film
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Shielding:Shielded
Series:CIGT
Ratings:-
Q @ Freq:-
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Material - Core:Metal Composite
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Inductance Frequency - Test:1MHz
Inductance:2.2µH
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Features:-
Detailed Description:2.2µH Shielded Thin Film Inductor 1.7A 154 mOhm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR):154 mOhm Max
Current Rating:1.7A
Current - Saturation:1.3A