CG5350LSTR
Hamlin / Littelfuse
CG5350LSTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CG5350LSTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CG5350LSTR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description GDT 350V 5KA SURFACE MOUNT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 279 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):350V
Tolerance:-
Series:CG5
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Axial Cylinder, Radial SMT Bend
Other Names:CG5350LSTRCT
Number of Poles:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Impulse Discharge Current (8/20µs):5000A (5kA)
Fail Short:No
Detailed Description:Gas Discharge Tube 350V 5000A (5kA) 2 Pole Surface Mount