CG5270LTR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CG5270LTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CG5270LTR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description GDT 270V 5KA THROUGH HOLE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):270V
Tolerance:-
Series:CG5
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial Cylinder
Number of Poles:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Impulse Discharge Current (8/20µs):5000A (5kA)
Fail Short:No
Detailed Description:Gas Discharge Tube 270V 5000A (5kA) 2 Pole Through Hole