CG2230MS
Hamlin / Littelfuse
CG2230MS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CG2230MS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CG2230MS
Manufacturer Littelfuse
Description CG/CG2 Series Two Terminal Maximum Duty Gas Plasma Arresters, 230V, 10kA, Surface Mount, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18257 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):230V
Tolerance:-
Series:CG2
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD Cylinder Square End
Other Names:420-1078-2
420-1078-2-ND
CG2-230MS
F2736TR
Number of Poles:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Impulse Discharge Current (8/20µs):20000A (20kA)
Fail Short:No
Detailed Description:Gas Discharge Tube 230V 20000A (20kA) 2 Pole Surface Mount