CFM12JT16K0
Stackpole Electronics, Inc.
CFM12JT16K0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CFM12JT16K0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CFM12JT16K0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 16K OHM 1/2W 5% CF MINI
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:0/ -500ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Series:CFM
Resistance:16 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:CFM 1/2 16K 5% R
S16KHTR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:16 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Carbon Film