CDR02BX153AMZRAT
Vishay / Vitramon
CDR02BX153AMZRAT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDR02BX153AMZRAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CDR02BX153AMZRAT
Manufacturer Vishay Vitramon
Description CAP CER 0.015UF 50V 20% BX 1805
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:R (0.01%)
Voltage - Rated:50V
Tolerance:0.015µF
Thickness (Max):BX
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR02
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ratings:-
Polarization:1805 (4512 Metric)
Other Names:CDR02BX153AMZRAT-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:CDR02BX153AMZRAT
Lead Style:0.055" (1.40mm)
Height - Seated (Max):-
Features:Military
Failure Rate:-
Expanded Description:0.015µF ±20% 50V Ceramic Capacitor BX 1805 (4512 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%