CDR01BP101BKUS
KEMET
CDR01BP101BKUS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDR01BP101BKUS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CDR01BP101BKUS
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 100PF 100V BP 0805
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:BP
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR01
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:1001-2128-2
1001-2128-2-MIL
C0805P101K1GSL7185
CDR01BP101BKUS7185
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:100pF ±10% 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric)
Capacitance:100pF