CD74HC390M96E4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD74HC390M96E4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CD74HC390M96E4
Manufacturer N/A
Description IC DUAL DECADE RIP CNTR 16SOIC
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2V ~ 6V
Trigger Type:Negative Edge
Timing:-
Supplier Device Package:16-SOIC
Series:74HC
Reset:Asynchronous
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Elements:2
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Logic Type:Counter, Decade
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Direction:Up
Detailed Description:Counter IC Counter, Decade 2 Element 4 Bit Negative Edge 16-SOIC
Count Rate:35MHz