CD74HC173PWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD74HC173PWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CD74HC173PWR
Manufacturer N/A
Description IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16TSSOP
(In US Dollars)
2000 pcs6000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2 V ~ 6 V
Type:D-Type
Trigger Type:Positive Edge
Series:74HC
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Output Type:Tri-State, Non-Inverted
Other Names:296-12792-2
CD74HC173PWRG4
CD74HC173PWRG4-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:4
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Max Propagation Delay @ V, Max CL:34ns @ 6V, 50pF
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance:10pF
Function:Master Reset
Current - Quiescent (Iq):8µA
Current - Output High, Low:7.8mA, 7.8mA
Clock Frequency:60MHz