CD15S13E4RX09LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD15S13E4RX09LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CD15S13E4RX09LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB HD RCPT 15POS R/A
(In US Dollars)
360 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder Paste
Shell Size, Connector Layout:1 (DE, E) High Density
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:Compact-D
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:3
Number of Positions:15
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:Board Guide, Mounting Brackets
Detailed Description:15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:-
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub, High Density
Color:Black
Backset Spacing:0.350" (8.89mm)