CBC2518T1R5MV
Taiyo Yuden
CBC2518T1R5MV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CBC2518T1R5MV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CBC2518T1R5MV
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 1.5UH 730MA 143 MOHM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Shielding:Unshielded
Series:CB, C Type
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1007 (2518 Metric)
Other Names:LQ CB C2518T1R5M V
LQCBC2518T1R5MV
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:7.96MHz
Inductance:1.5µH
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
Frequency - Self Resonant:80MHz
Detailed Description:1.5µH Unshielded Wirewound Inductor 730mA 143 mOhm Max 1007 (2518 Metric)
DC Resistance (DCR):143 mOhm Max
Current Rating:730mA
Current - Saturation:950mA