CB2016T1R5M
Taiyo Yuden
CB2016T1R5M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB2016T1R5M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CB2016T1R5M
Manufacturer Taiyo Yuden
Description Inductor Power Chip Wirewound 1.5uH 20% 7.96MHz Ferrite 1A 143mOhm DCR 0806 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 70157 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Other Names:587-2467-2
LQ CB 2016T1R5M
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96MHz
Inductance:1.5µH
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Frequency - Self Resonant:80MHz
Detailed Description:1.5µH Unshielded Wirewound Inductor 1A 143 mOhm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR):143 mOhm Max
Current Rating:1A
Current - Saturation:550mA