CB2016T101K
Taiyo Yuden
CB2016T101K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB2016T101K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CB2016T101K
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 100UH 170MA 5.85 OHM
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs6000 pcs
10000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Shielding:Unshielded
Series:CB
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Other Names:587-2463-2
LQ CB 2016T101K
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:796kHz
Inductance:100µH
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Frequency - Self Resonant:8MHz
Detailed Description:100µH Unshielded Wirewound Inductor 170mA 5.85 Ohm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR):5.85 Ohm Max
Current Rating:170mA
Current - Saturation:70mA