C947U152MYWDBAWL35
KEMET
C947U152MYWDBAWL35
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C947U152MYWDBAWL35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C947U152MYWDBAWL35
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:400VAC
Tolerance:±20%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Series:C900
Ratings:X1, Y2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1500pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Capacitance:1500pF