C8051F338-GMR
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F338-GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F338-GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C8051F338-GMR |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Description | MCU 8-bit C8051F33x 8051 CISC 16KB Flash 3V 24-Pin QFN EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.226 | $6.523 | $5.883 | $5.756 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | FLASH |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 24-QFN (4x4) |
| Series: | C8051F33x |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 25MHz |
| Requires: | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Size: | SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Polarization: | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | Q4962654 T1084322 |
| Oscillator Type: | A/D 16x10b; D/A 1x10b |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Operating System: | 8051 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | C8051F338-GMR |
| Expanded Description: | 8051 C8051F33x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) |
| Description: | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QFN |
| Data SRAM Bytes: | - |
| Data Converters: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Core Size: | 768 x 8 |
| Controller Series: | Internal |
| Connectivity: | 8-Bit |
| Clock Rate: | 21 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C8051F338-GMR, use the request quote form to request C8051F338-GMR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C8051F338-GMR.The price and lead time for C8051F338-GMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C8051F338-GMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
