C8051F021
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F021 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F021 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C8051F021 |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Description | MCU 8-bit C8051F02x 8051 CISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $28.996 | $26.173 | $23.607 | $23.094 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Speed: | 25MHz |
| Series: | C8051F02x |
| RAM Size: | 4.25K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 32 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | 8051 C8051F02x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) |
| Data Converters: | A/D 8x8b, 8x12b; D/A 2x12b |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | 8051 |
| Connectivity: | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Base Part Number: | C8051F02 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C8051F021, use the request quote form to request C8051F021 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C8051F021.The price and lead time for C8051F021 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C8051F021.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
