C8051F021-GQ
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F021-GQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F021-GQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C8051F021-GQ |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Description | MCU 8-bit C8051F02x 8051 CISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $28.996 | $26.173 | $23.607 | $23.094 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Speed: | 25MHz |
| Series: | C8051F02x |
| RAM Size: | 4.25K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Other Names: | 336-1201 C8051F021GQ |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 32 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | 8051 C8051F02x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) |
| Data Converters: | A/D 8x8b, 8x12b; D/A 2x12b |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | 8051 |
| Connectivity: | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Base Part Number: | C8051F02 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C8051F021-GQ, use the request quote form to request C8051F021-GQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C8051F021-GQ.The price and lead time for C8051F021-GQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C8051F021-GQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
