C53GAB125A-110Y
Sensata Technologies
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C53GAB125A-110Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C53GAB125A-110Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C53GAB125A-110Y |
|---|---|
| Manufacturer | Sensata Technologies |
| Description | THERMOSTAT 125 DEG SPST-NO 5A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 24 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $52.203 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5°F (±2.8°C) |
|---|---|
| Termination Style: | Quick Connect |
| Switching Temperature: | 125°F (52°C) |
| Switching Cycles: | 100K |
| Series: | 5003 |
| Reset Temperature: | 125°F (52°C) |
| Package / Case: | Cylinder with Mounting Flange |
| Other Names: | 6708167 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current Rating - DC: | 1.5A (48V), 3A (24V) |
| Current Rating - AC: | 3A (240V), 5A (120V) |
| Circuit: | SPST-NC |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C53GAB125A-110Y, use the request quote form to request C53GAB125A-110Y pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C53GAB125A-110Y.The price and lead time for C53GAB125A-110Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C53GAB125A-110Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

