C53GAB230B-205Y
Sensata Technologies
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C53GAB230B-205Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C53GAB230B-205Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C53GAB230B-205Y |
|---|---|
| Manufacturer | Sensata Technologies |
| Description | THERMOSTAT 230 DEG SPST-NO 5A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $15.98 | $14.382 | $12.784 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |||
| $11.186 | $9.588 | $9.54 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±8°F (±4.4°C) |
|---|---|
| Termination Style: | Quick Connect |
| Switching Temperature: | 230°F (110°C) |
| Switching Cycles: | 100K |
| Series: | 5003 |
| Reset Temperature: | 205°F (96°C) |
| Package / Case: | Cylinder with Mounting Flange |
| Other Names: | 1862-1020 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current Rating - DC: | 1.5A (48V), 3A (24V) |
| Current Rating - AC: | 3A (240V), 5A (120V) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C53GAB230B-205Y, use the request quote form to request C53GAB230B-205Y pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C53GAB230B-205Y.The price and lead time for C53GAB230B-205Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C53GAB230B-205Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

