C4BSNBX3470ZEEK
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4BSNBX3470ZEEK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4BSNBX3470ZEEK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4BSNBX3470ZEEK |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 0.47UF 1KVDC QC TERM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 130 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $13.86 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 1000V (1kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 600V |
| Tolerance: | ±10% |
| Termination: | Screw Terminals |
| Size / Dimension: | 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm) |
| Series: | C4BS |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Rectangular Box |
| Other Names: | 399-6259 4BSNBX3470ZEEK |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 50 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.220" (31.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.299" (33.00mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.9 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 0.47µF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box |
| Capacitance: | 0.47µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; Snubber |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4BSNBX3470ZEEK, use the request quote form to request C4BSNBX3470ZEEK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4BSNBX3470ZEEK.The price and lead time for C4BSNBX3470ZEEK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4BSNBX3470ZEEK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

