C4BSMBX4200ZALJ
KEMET
C4BSMBX4200ZALJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4BSMBX4200ZALJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C4BSMBX4200ZALJ
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 2UF 5% 850VDC QC TERM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 126 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:850V
Voltage Rating - AC:550V
Tolerance:±5%
Termination:Screw Terminals
Size / Dimension:1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Series:C4BS
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Rectangular Box
Other Names:399-6260
4BSMBX4200ZALJ
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:1.004" (25.50mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
Features:-
ESR (Equivalent Series Resistance):2.1 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2µF Film Capacitor 550V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Capacitance:2µF